T.C. Berlin Büyükelçisi H. Avni Karslıoğlu'nun Almanya Türk Toplumuna Yönelik Yeni Yıl Mesajı

Berlin Büyükelçiliği 19.12.2012

     

        Almanya Türk toplumunun değerli üyeleri,   

        Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi olarak yaklaşık bir yıl önce göreve başladım. Bu bir yıl içerisinde sizlerle mümkün olan her fırsatta görüşmeye, etkinliklerinize katılmaya, çalışmalarınıza destek vermeye, kısacası hep yanınızda ve sizlerden biri olmaya, böylece devletimizin desteğini sizlere en iyi şekilde yansıtmaya gayret ettim. Özel ve manevi günlerimizde bir araya geldik. Resmi ve dini bayramlarımızda tertiplenen etkinliklerin yanı sıra, Ramazan ayında iftar verdik, Muharrem ayında ise, birlikte ilk kez, “sofra” kurduk. Önümüzdeki yıl başında gitmeyi öngördüğüm Saksonya-Anhalt dışında tüm Eyaletleri ziyaret ettim ve Eyalet yöneticilerinin yanısıra, sizlerle ve temsilcilerinizle de bir araya gelme imkanı buldum.   

        Bitirmekte olduğumuz yıla dönüp baktığımda, esasen her alanda mükemmele yakın seyreden Almanya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın Alman toplumunun her kademesindeki yerinin güçlendirilmesi konusunda hep birlikte güzel çalışmalar yapıldığını görüyorum. Bundan da büyük mutluluk ve memnuniyet duyuyorum.   

        Türkiye-Almanya ilişkilerinin en önemli unsurlarından birisi Almanya Türk toplumudur. 50 yıllık göç serüveninde Almanyalı Türklerin kurduğu sivil toplum kuruluşu sayısı yaklaşık 2500’e ulaşmıştır. Derneklerimizin Almanya’nın her yanında, her konuda düzenlediği etkinlikler ve Almanya Türk toplumunun sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar iki ülkeyi daha da yakınlaştırmakta ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmaktadırlar.   

        Almanya Türk toplumunun birlik ve dayanışma içerisinde her alanda aktif olmaya devam etmesi son derece önemlidir. 2012 yılında, başta özellikle neo-nazi terör örgütünün 8’i vatandaşımız 10 kişiyi öldürdüğünün ortaya çıkmasından sonraki süreç olmak üzere pek çok konuda toplumumuz tarafından gösterilen birlik ve dayanışma ruhu ile ırkçılığa karşı sergilenen kararlı duruş herkesin takdirini kazanmıştır. Toplumumuzun bu dirayetli duruşunu ve dayanışma ruhunu 2013 yılında daha da güçlendirerek sergilemeye devam edeceğine inanıyorum.   

        Bizler, Almanya’da görevli Türk kamu görevlileri olarak, mesaimizi Almanya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi yanında, Almanya Türk toplumunun güvenli ve huzurlu bir geleceğe kavuşmasına hasretmeye devam edeceğiz. Her zaman ifade ettiğim bir şeyi bir kez de, bu mesaj vasıtasıyla tekrarlamak istiyorum; Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız daima sizlerin yanındadır, kapımız her vatandaşımıza sonuna kadar açıktır. Büyükelçilik ve Başkonsolosluklar sizindir ve sizler için burada mevcut bulunmaktadırlar.   

        Bunun bir göstergesi olarak, 2012 yılında yeni Büyükelçilik binamızın inşaatını bitirdik. Sayın Başbakanımızın da onurlandırdığı, çoğu Almanya Türk toplumu mensuplarından olan yaklaşık 2000 kişinin katıldığı bir törenle hizmete açtık. Bu vesileyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı ilk kez kendi binamızda kutlama imkânı yakaladık. Ülkemizin dünyadaki en büyük büyükelçiliği olan yeni binamız Türkiye-Almanya ilişkilerinin önemine ve sizlerin bu ülkedeki varlığına yaraşır, gurur duyulacak bir eser olarak göğsümüzü kabartmaktadır.   

        Almanya’daki Başkonsolosluklarımızın fiziki kapasitelerinin sizlere verilen hizmetin kalitesini yükseltmek ve bölgesinde ve dünyada giderek daha fazla söz sahibi olan, ekonomik olarak her geçen yıl daha da güçlenen ülkemizin itibarına yaraşır bir hale getirmek için Dışişleri Bakanlığımızca başlatılan seferberlik 2013 yılında devam edecektir.    

        Bu duygu ve düşüncelerle, hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diler, Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarımız çalışanları adına yeni yılınızı yürekten kutlarım.     

        Selam ve sevgilerimle,                 

        H. Avni KARSLIOĞLU                 
        T.C. Berlin Büyükelçisi  

 

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
20.02.2023 21.02.2023 Yerel Tatil /Karnaval
7.04.2023 10.04.2023 Yerel Tatil/ Paskalya
21.04.2023 Ramazan Bayramı 1. Günü
1.05.2023 İşçi Bayramı
18.05.2023 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
29.05.2023 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
8.06.2023 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
28.06.2023 Kurban Bayramı 1.Gün
3.10.2023 AFC Milli Günü
1.11.2023 Azizler Yortusu
25.12.2023 1. Noel Günü
26.12.2023 2. Noel Günü