No: 204, 22 Ağustos 2023, Din veya İnanç Temelli Şiddet Eylemleri Mağdurlarını Anma Uluslararası Günü Hk.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 22.08.2023

BM Genel Kurulu tarafından 2019 yılında ilan edilen Din veya İnanç Temelli Şiddet Eylemleri Mağdurlarını Anma Uluslararası Günü vesilesiyle, dünyanın muhtelif yerlerinde din veya inançları sebebiyle menfur eylem ve saldırılara maruz kalan tüm mağdurları saygıyla anıyoruz.

Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve bu temelde işlenen ancak kimi ülkelerde ifade özgürlüğü öne sürülerek müsamaha gösterilen nefret suçları, toplumsal barış ve huzur ile evrensel demokratik değerlere yönelik en büyük tehditlerden birini teşkil etmektedir. İfade özgürlüğü demokrasinin temel taşı olmakla birlikte, nefret yaymak için kullanılamaz.

Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının günümüzdeki en yaygın şekillerinden biri olan İslam karşıtlığı da, dünyanın dört bir yanında Müslümanların, nefret söylemine, saldırılara ve kutsal değerlerine hakarete maruz kaldığı bir boyuta ulaşmıştır.

Ocak ayından bu yana Avrupa’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yakma eylemlerinin bir salgın gibi yayılması ve sıklıkla görülen camilere yönelik saldırılar, din veya inanç temelli hoşgörüsüzlüğün ulaştığı dehşet verici boyutu gözler önüne sermektedir.

Geçmiş tecrübeler, gerekli adımların zamanında atılmaması ve yasal düzenlemeler gözden geçirilerek etkin şikayet ve takip mekanizmalarının tesis edilmemesi halinde, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve nefret söylemlerinin şiddet ve terör eylemlerine yol açabildiğini çok acı bir şekilde göstermiştir.

İnsan hakları ile temel özgürlüklerin özünü ihlal eden ve yalnızca hedef aldıkları grupları değil, toplumun tüm kesimlerini etkileyen bu temayül ve eylemlerle etkin şekilde mücadele için, uluslararası toplumun ortak bir irade çerçevesinde çabalarını birleştirmesi gerekmektedir.

Uluslararası platformlarda bu amaçla yürütülen girişim ve süreçlere öncülük eden ve etkin katkı sağlayan ülkemiz, bahsekonu eylemlerin ardında yatan esas sebeplerin ele alınması dahil bu sorunun her boyutuyla mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye, bu hususta, sorunun çözümüne katkı sunmak isteyen tüm ülke ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya hazırdır.

Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nda kutsal kitaplara yönelik saldırıları “dini nefret” ve “uluslararası hukukun ihlali” olarak tanımlayan tarihi kararların ülkemizin de katkılarıyla kabul edilmesi Türkiye’nin bu konudaki aktif ve yapıcı tutumunu ortaya koymaktadır. Ülkemiz, bu kararlar dahil, üyesi olduğu uluslararası kuruluşların konuyla ilgili müktesebatının ilerletilmesi ve bilhassa İslam karşıtı nefret suçlarının işlendiği ülkelerce uygulanmasının takibi konusundaki çabalarını sürdürecektir.

Bu vesileyle, din veya inanç temelli tüm ırkçı eylemleri ve nefret suçlarını en güçlü şekilde kınıyor, bu eylemlerin mağdurlarıyla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor ve bu eylemler sonucunda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi yineliyoruz.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
20.02.2023 21.02.2023 Yerel Tatil /Karnaval
7.04.2023 10.04.2023 Yerel Tatil/ Paskalya
21.04.2023 Ramazan Bayramı 1. Günü
1.05.2023 İşçi Bayramı
18.05.2023 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
29.05.2023 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
8.06.2023 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
28.06.2023 Kurban Bayramı 1.Gün
3.10.2023 AFC Milli Günü
1.11.2023 Azizler Yortusu
25.12.2023 1. Noel Günü
26.12.2023 2. Noel Günü